Jak wybrać fotografa na ślub i wesele?


Par, które raczej niechętnie pokazują zdjęcia ze ślubu i wesela, niestety nie brakuje. Zwykle to efekt przesadnej oszczędności lub po prostu pecha przy wyborze fotografa ślubnego. Jak tego uniknąć i jak wybrać dobrego fotografa na wesele, aby nie żałować swojej decyzji?

Przejrzyj portfolio fotografa ślubnego

Musimy mieć świadomość, że fotografia ślubna w Warszawie, jak i całej Polsce to olbrzymi rynek i branża, w której odnajdziemy prawdziwych mistrzów sztuki fotograficznej, ale niestety zderzymy się też z bolesną przeciętnością lub co gorsze – niekompetencją, brakiem wiedzy i polotu, a nawet nagannym podejściem do klienta. Co zrobić, by uniknąć rozczarowania, które zostanie z nami na długie lata, tak jak na lata zostaną z nami fatalnie wykonane zdjęcia? Przede wszystkim przejrzeć portfolio fotografa ślubnego. W końcu fotografie, które wykonał, są jego wizytówką i świadczą o znajomości zasad kompozycji, umiejętności retuszu czy chociażby o wyczuciu estetyki. Przeglądając portfolio fotografa na wesele, sprawdźcie, czy jego efekty pracy zgodne są z Waszymi oczekiwaniami. Być może fotograf przesadza z nienaturalną obróbką zdjęć lub jego kadrowanie Wam nie odpowiada. Wybierzcie takiego specjalistę, którego zdjęcia doskonale trafiają w Wasze gusta. 

Zdjęcia ślubne i weselne są pewnego rodzaju podsumowaniem i najpiękniejszą pamiątką tego dnia, jaką możemy sobie sprawić. Nasze emocje, wzruszenia i łzy szczęścia. To wszystko w doskonałej jakości, zamknięte w stylowej oprawie będzie nam przypominało najwspanialsze chwile, zwieńczenie naszego uczucia.


Zapytaj fotografa ślubnego o cennik

Organizacja ślubu i wesela to niemały wydatek. W wielu kwestiach pary młode starają się wybrać jak najtańszą ofertę sali weselnej, ozdób czy zaproszeń ślubnych. Jednak oszczędność nie zawsze równoznaczna jest z wysoką jakością. A zwłaszcza w przypadku zdjęć. Usługa dobrego fotografa ślubnego to nie tylko wykonanie paru ujęć, ale znacznie więcej pracy koncepcyjnej oraz pracy przy późniejszej obróbce. Dlatego też zapytajcie fotografa ślubnego o jego cennik. To, co powinno wzmożyć Waszą czujność, to niepokojąco niskie ceny. 800 zdjęć za 1500zł? Nawet 1000 słabych zdjęć nie zastąpi Wam zaledwie 100 wyjątkowych. 

fotograf slubny warszawa ursynow

Zajrzyj do jego referencji

Po przejrzeniu portfolio fotografa ślubnego oraz jego cennika, zajrzyjcie także do jego referencji lub przeczytajcie opinie wystawione na profilu społecznościowym. Warto poznać zdanie par młodych, które miały okazję współpracować z danym fotografem weselnym. Może były czymś zachwycone, a może zdegustowane?

Sprawdź ofertę fotografa ślubnego

Zdawać by się mogło, że na każdy reportaż ślubny składa się udokumentowanie przygotowań, relacja z ceremonii oraz z wesela, a także krótka sesja ślubna. Nie jest to jednak regułą – każdy pracuje inaczej, dlatego też sprawdźcie ofertę fotografa ślubnego, który Was interesuje. Tam powinny znajdować się klarownie rozpisane pakiety ślubne, może również ceny za poszczególne usługi oraz czas pracy fotografa. Jeżeli nie znajdziecie oferty, wyślijcie mail z zapytaniem. 

Poznaj swojego fotografa weselnego

Przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem współpracy warto się spotkać i porozmawiać. Musicie nadawać na podobnych falach, musicie mieć jakiś wspólny poziom estetyki i gustu, a to często wychodzi podczas luźnych rozmów o Waszym ślubie oraz  na rozmowie przed podjęciem współpracy. To pozwoli Wam poznać fotografa ślubnego, przekonać się nie tylko do jego warsztatu technicznego, ale również do umiejętności artystycznych i tego, jak „czuje” swoją pracę. Często taka rozmowa da Wam znacznie więcej niż dziesiątki zdjęć z portfolio czy przeczytanie referencji. Co, jeśli fotograf mieszka kilkaset kilometrów od Was? Połączcie się na Skypie lub zadzwońcie do siebie. Dobry fotograf ślubny dojedzie na Waszą uroczystość chociażby miała odbywać się w innym kraju. Ja jako fotograf na wesele mieszkający w Warszawie jestem otwarty na wszelkie propozycje narzeczonych i jestem gotów przejechać dla nich każdy dystans 🙂

Jeżeli spodobał Wam się artykuł, udostępniajcie 🙂

Dzięki za uwagę 🙂

Privacy Preference Center