Jak wybrać fotografa na ślub i wesele?


Dzień ślubu dzieje się tylko raz. Tylko raz pada sakramentalne „Tak”. Tylko raz dziesiątki, a nawet setki gości będą tak blisko nas, by dzielić z nami chwile szczęścia. Tylko ten jeden raz postanawiamy dzielić ze sobą całe życie.

Zdjęcia ślubne i weselne są pewnego rodzaju podsumowaniem i najpiękniejszą pamiątką tego dnia, jaką możemy sobie sprawić. Nasze emocje, wzruszenia i łzy szczęścia. To wszystko w doskonałej jakości, zamknięte w stylowej oprawie będzie nam przypominało najwspanialsze chwile, zwieńczenie naszego uczucia. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy pamiątka w postaci zdjęć będzie zgodna z naszą estetyką i godna naszych uczuć i emocji, które tego dnia przeżywaliśmy. Par, które raczej niechętnie pokazują zdjęcia ze ślubu i wesela niestety nie brakuje. Zwykle to efekt przesadnej oszczędności lub po prostu pecha przy wyborze fotografa ślubnego.

To wyjątkowa chwila. Już nigdy jej nie powtórzycie. Nie przeżyjecie raz jeszcze tych samych emocji, szklących się ze wzruszenia oczu i spojrzeń pełnych miłości. Dlatego fotografia ślubna jest sztuką. Musi uchwycić chwilę, która dzieje się tylko raz.

Musimy mieć świadomość, że fotografia ślubna w Polsce to olbrzymi rynek i branża, w której odnajdziemy prawdziwych mistrzów sztuki fotograficznej, ale niestety zderzymy się też z bolesną przeciętnością lub co gorsze: niekompetencją, brakiem wiedzy i polotu, a nawet nagannym podejściem do klienta. Co zrobić, by uniknąć rozczarowania, które zostanie z nami na długie lata, tak jak na lata zostaną z nami fatalnie wykonane zdjęcia ze ślubu?

Fotograf Ślubny Warszawa

– Zapoznaj się z portfolio

Fotograf pochwali się oczywiście tylko najlepszymi zdjęciami w swoim portfolio. Każdy rzecz jasna chce się zaprezentować najlepiej jak tylko to możliwe. Zwróć uwagę w jakich warunkach były robione zdjęcia. Łatwo jest zrobić dobre zdjęcia w dobrym świetle na tle pięknego krajobrazu, na szczycie góry, na pięknej łące. Natomiast gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami i średnio ciekawym otoczeniem w bloku, czy na osiedlu, to tylko zdolny i doświadczony fotograf będzie potrafił zrobić z tego dzieło, które zapamiętacie na lata.

– Poproście o więcej

Wy jesteście klientami i w tej kwestii bardzo dobrze być klientami dociekliwymi, dopytującymi, proszącymi o więcej. Jeżeli w portfolio fotografa nie ma tego rodzaju zdjęć, którego potrzebujecie, spytajcie czy możecie je zobaczyć.

Fotograf Ślubny Warszawa

– Zobaczcie cały reportaż fotografa

Kademu może się udać zrobić kilka dobrych zdjęć do portfolio, lecz tylko spojrzenie na cały reportaż, może nam pokazać czy fotograf jest dobry przez cały czas, czy tylko ma przebłyski geniuszu, a reszta materiału jest przeciętna.

– Uważaj na kusząco niskie ceny i promocje

Ślub to spory wydatek i możliwość oszczędności zawsze będzie kusiła, ale nie daj się zwieść. Usługa fotografa to nie tylko wykonanie paru zdjęć, ale znacznie więcej pracy koncepcyjnej i przy późniejszej obróbce. Niska cena może świadczyć o bylejakości. 800 zdjęć za 1500zł? Nie potrzebujecie setki słabych zdjęć. Potrzebujecie dobrych zdjęć! Nawet 1000 słabych zdjęć nie zastąpi Wam zaledwie 100 wyjątkowych!

– Poznajcie się

Przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem współpracy warto się spotkać i porozmawiać. Musicie nadawać na podobnych falach, musicie mieć jakiś wspólny poziom estetyki i gustu, a to często wychodzi podczas luźnych rozmów o Waszym ślubie na rozmowie przed podjęciem współpracy. Rozmowa i spotkanie pozwolą na poznanie człowieka, przekonanie się nie tylko do jego warsztatu technicznego, ale również do umiejętności artystycznych i tego jak „czuje” swoją pracę. Często taka rozmowa da nam znacznie więcej, niż dziesiątki zdjęć z portfolio czy referencji. Nawet jeżeli fotograf nie ma portfolio takich zdjęć jakbyście sobie wymarzyli, to przez właśnie nadawanie na wspólnych falach z Fotografem możecie potem stworzyć z nim coś wyjątkowego.

Jeżeli spodobał Wam się artykuł, udostępniajcie 🙂

Dzięki za uwagę 🙂